☀️ Letní dárek SLEVA 5% na vše. Slevový kupón: SLEVA5. Neplatí při nákupu na ičo.☀️ Zavřít
Poradíme Vám: (+420) 604 444 909 (Po–Ne: 9–18 h.)
košík je prázdný

Poskytuje můj slunečník dostatečnou ochranu před UV zářením?

Poskytuje můj slunečník dostatečnou ochranu před UV zářením?

Vše o ochraně před škodlivým UV zářením a o tom, na co byste měli při nákupu slunečníku dávat pozor, přinášíme v tomto krátkém článku.

Pravděpodobně se nemůžete dočkat, až se po zimě zvednou teploty a sluníčko se ukáže v celé své kráse. Nastane ten pravý čas jít ven do zahrady, na terasu nebo balkon a užít si po pochmurné zimě první příjemné sluneční paprsky! Pokud je slunce příliš silné, schovejte se pod slunečník - poskytne vám ochranu i stín. Chrání však také před nebezpečnými UV paprsky? Pokud ano, jak dlouho a jak zjistím, který slunečník je ten pravý?
Pojďme se společně podívat na vše, co s ochranou před UV zářením souvisí a na co si dávat při nákupu slunečníku pozor.

Co je to ochrana proti UV záření?

Kromě tepla, světla a dobré nálady šíří slunce také nebezpečné UV záření. Je součástí slunečního záření a na rozdíl od viditelného světla - je energičtější a kratší, což je také důvodem jeho škodlivých účinků. Skládá se z takzvaných UV-A paprsků, které se bez omezení dostávají na zemský povrch, paprsky UV-B, z nichž přibližně 10% dopadá na Zemi a tím i na naši kůži, a UV-C záření, které nedosáhnou povrchu Země. Kromě toho se ozonová vrstva, která naše těla chrání před těmito paprsky, v posledních letech stále zeslabovala. V létě jsou UV paprsky silnější než v zimě a liší se v závislosti na zeměpisné šířce, nadmořské výšce i denní době.

Ochranu proti UV záření vám zaručí:

 • vlastní ochrana pleti, která se liší v závislosti na typu pleti,
 • krémy na opalování, jejichž ochrana se liší v závislosti na faktoru ochrany před sluncem (SPF),
 • textilie s funkcí UV ochrany, které mají v závislosti na svých vlastnostech jiný faktor ochrany před ultrafialovým zářením (UPF).

Jak LSF, tak UPF vám řeknou, jak dlouho můžete zůstat venku, aniž byste riskovali spálení. Pokud sedíte pod slunečníkem s UPF 50+, můžete zůstat na slunci 50krát déle, než by umožnila přirozená ochrana vaší pokožky. Je také důležité zvážit nepřímé sluneční záření.

Ochrana před sluncem - zahradní slunečník Knirps

Proč je ochrana proti UV záření důležitá?

Pokud je vaše pokožka vystavena slunci příliš dlouho, nebezpečné UV paprsky pronikají povrchem kůže a mohou změnit genetické informace o kožních buňkách. To může vést k popáleninám a také dlouhodobé rakovině kůže. Správná ochrana proti slunci by proto neměla být opomíjena, zejména u dětí. Schopnost pokožky chránit se před opalováním se projevuje až od věku 15 let. Kromě toho si pokožka "pamatuje" každý paprsek slunce, který v průběhu života absorbujeme.

Bezpečná UV-ochrana pod slunečníky - co byste měli zvážit:

Ne všechny slunečníky vám nabízejí stejnou ochranu před UV zářením. Proto byste měli při nákupu věnovat pozornost několika věcem.

Hodnota UPF:

Tento faktor ochrany před sluncem je určen pro slunečníky a markýzy a je dosahován speciálními vláknovými a textilními konstrukcemi. V závislosti na výšce je zaručena výrazná ochrana proti UV-A a UV-B záření,

Jako vodítko slouží následující:

 • UPF 15 až 24 = střední ochrana,
 • UPF 25 až 50 = vysoká ochrana,
 • Od UPF 50+ = vynikající ochrana.

To znamená: Pokud je vaše pokožka velmi citlivá, doporučuje se slunečník s UPF 80+. Pokud jste méně citliví na slunce, je pro vás také vhodná ochrana UPF 40+.

Hodnota UPF však není vždy uváděna. Byly zavedeny různé typy měření. Mezi dva nejběžnější v oboru slunečníků patří UV Standard 801 a AS/NZS:

ikona slunce

 • UV Standard 801: Jeho hodnoty jsou velmi spolehlivé a realistické. Je to proto, že do výpočtu jsou zahrnuty vlivy jako stárnutí a opotřebení materiálu a vlivy počasí. Základem pro posouzení je nejcitlivější typ pleti (typ 1) a maximální intenzita záření, která odpovídá slunečnímu záření v polovině léta v Austrálii.
 • AS/NZS 4399: 1996: Zde, jak název napovídá, se ochrana proti UV záření měří podle australského / Nového Zélandu na nových a suchých textiliích. Zde slouží jako vodítko sluneční spektrum z australského Melbourne.

Naše slunečníky od známých výrobců jako jsou Doppler, Glatz, Knirps, Derby a Scolaro vám obvykle nabízejí UPF nejméně 50+. Máte-li jakékoli dotazy, který z našich slunečníků je pro vás ten pravý, kontaktujte nás prosím.

 

Čemu dalšímu byste měli věnovat pozornost:

 • Povrch, na kterém je umístěn slunečník - ovlivňuje intenzitu záření. Voda, beton, žula nebo jiné reflexní materiály mohou záření zesílit.
 • Úhel dopadu slunce se v průběhu dne mění. Je proto ideální, pokud je slunečník flexibilní a lze jej naklonit, jako je tomu u mnoha slunečníků. Tím je zajištěna optimální ochrana před sluncem po celou dobu dne.
 • Barvy potahu po několika letech vyblednou, což také snižuje ochranu před UV zářením. Čím tmavší je textilie, tím vyšší je ochrana před UV zářením. Nevýhodou velmi tmavých potahů (černé, tmavě modré, tmavě zelené) je jejich náchylnost na blednutí.

Ochrana před UV zářením

Závěr

Při nákupu slunečníku věnujte prosím pozornost ochraně před UV zářením a samozřejmě také používejte opalovací krém, sluneční brýle a vhodný oděv, abyste zabránili nepříjemnému spálení. Se správným slunečníkem budete dobře připraveni na nádherné slunečné dny a můžete si tak užívat nejkrásnější období roku ve vaší zahradě.

Výpis se aktualizuje