Poradíme Vám: (+420) 604 444 909 (Po–Ne: 9–18 h.)
košík je prázdný

Jak vybrat správný slunečník na terasu, zahradu, balkon či pláž?

Slunečník Vám dokáže zpříjemnit i ty nejteplejší dny horkého léta, plného žhavého slunce. Na trhu existuje celá řada různých typů slunečníků v rozdílných cenových relacích i v různé kvalitě. V tomto přehledu Vám přinášíme několik parametrů a cenných rad, které při výběru kvalitního slunečníku na terasu zcela oceníte.

 

1. Materiál konstrukce slunečníku

Nejrozšířenějším materiálem je kovová konstrukce a to vyrobená buď z oceli, nebo v současnosti velmi oblíbenému a odolnému hliníku. Hliník je lehký, odolný, jeho cena je o něco vyšší. Kvalita materiálů se odlišuje - dražší modely slunečníků mají konstrukci vyrobenou z kvalitní slitiny, opatřenou navíc ochranným nátěrem. Taková konstrukce pak nerezaví. U marketových slunečníků narazíte na konstrukce, které jsou vyrobeny z nepříliš kvalitního kovu.

Dřevěná konstrukce je druhou variantou používaných materiálů. Používané dřeviny jsou dřeviny jako dub, teak, iroko aj.

Jaký materiál tedy zvolit? V dnešní době jsou kovové či dřevěné slunečníky kvalitativně srovnatelné a netřeba se obávát toho, že by například dřevo méně vydrželo. Budete tedy záležet na tom, jak se Vám daný slunečník líbí.

Slunečník GLATZ Fortero se středovou tyčí

 

2. Typ konstrukce

Zahradní slunečník se středovou tyčí je nejjednodušším a nejrozšířenějším typem slunečníku. Tyč je, jak už název napovídá, umístěna uprostřed v ose střechy slunečníku. Výhodou toho typu je stabilnější konstrukce a nižší pořizovací cena.

Výkyvný slunečník s boční tyčí (nohou) je v posledních letech velmi oblíbený. Velkou výhodou tohoto typu konstrukce je, že Vám u sezení nepřekáží žádná tyč. Je totiž umístěna zcela bokem od samotného stínidla - střechy slunečníku. Dalším velkým plusem je obvykle možnost naklápění střechy slunečníku do různých stran – horizontálně či vertikálně, otáčení kolem své osy apod. Vzhledově jsou tyto modely moderně a designově pojaty.

Jakou konstrukci tedy zvolit? Pokud máte prostor, doporučujeme zakoupit slunečník s boční tyčí. Jeho výhody a možnosti jsou oproti středovému zřejmé.

Slunečník GLATZ Sombrano s boční tyčí

 

3. Tvar střechy (stínidla) slunečníku

Vybrat si můžete slunečník kulatý, čtvercový, obdélníkový nebo mnohoúhelníkový.

Jaký tvar slunečníku zvolit? Vybírejte dle tvaru stolu nebo prostoru, který chce zakrýt a samozřejmě také vašich osobních designových preferencích.

Kulatý slunečník
Pokud má stůl či vaše relaxační místo, ​​které chcete zastínit, kulatý tvar, osmiúhelníkový nebo šestiúhelníkový slunečník je vhodnou volbou. Zaoblené střechy slunečníků doplňují tradiční designové styly a zároveň poskytují organický pocit, který pomáhá vytvářet příjemné prostředí. Pokud máte v blízkosti mnoho větví, kulaté slunečníky se zkoseným krajem střechy slunečníku sníží potřebu řezání větví.

Čtvercový slunečník
Jsou jasnou volbou pro symetrické prostory a poskytují maximální stín. Mají tendenci zvyšovat současné styly dekorů a vytvářet elegantní vzhled. Čtvercové střechy poskytují také pocit vizuální rovnováhy v kombinaci s architektonickými prvky vaší terasy.

Obdélníkový slunečník
Oválné nebo delší stoly jsou často nejlépe stíněny obdélníkovými slunečníky. Ty se hodí také na stíněné malých balkonů a teras, kde není dostatek místa.

 

4. Velikost slunečníku

Velikost slunečníku se udává u kruhových tvarů slunečníků jako průměr jejich střechy (stínidla) a měří se mezi dvěma protějšími vrcholy. U čtvercových a obdélníkových slunečníků je udávána délka hrany střechy.

Jakou velikost je nejvhodnější zvolit?

Toto je zcela individuální záležitost. Je nutné si velmi dobře promyslet a změřit plochu, jakou budeme chtít slunečníkem zakrýt. Na pláž volíme slunečníky o průměru 150 - 240 cm, ke dvěma lehátkům u bazénu 3-metrový, ke stolu se 6ti židlemi minimálně 3m slunečník.

Obecně platí, že čím větší, tím lepší. Samozřejmě s rozumem. Větší slunečníky mívají pevnější konstrukci a lépe odolají poryvům větru.

Slunečník DOPPLER Protect s boční tyčí

 

5. Vlastnosti potahu slunečníku

Potah slunečníku bývá většinou dostupný v několika barvách a tak si můžete vybrat a sladit tak slunečník s okolím. Obecně zde platí, že čím tmavší látka (černá, tm. modrá, tm. zelená, tm. hnědá), tím je potah náchylnější na blednutí.

Dnes již všechny vyráběné potahy slunečníků mají UV filtr a téměř každý je vodoodpudivý. Stupeň stálobarevnosti potahu doporučujeme volit co nejvyšší – čím vyšší je, tím potah déle vydrží a nevybledne. U potahů se také udává gramáž látky v gramech na m2 (např. 180 g/m2). Tedy hustota (robustnost) látky. Zde také platí, čím více, tím lépe. Vhodné také je, když má slunečník potah snímatelný. Jednoduše jej tak můžete po sezóně sejmout a ručně vyprat.

 

6. Slunečník a vítr

Při silnějším větru a poryvech je nutné každý, byť seberobustnější, slunečník zavřít a zakrýt ochranným obalem, případně stínidlo stáhnout obepínacím páskem. Toto se nemusí týkat některých gastro slunečníků, které jsou určeny pro každodenní celoroční provoz v téměř všech podmínkách.

 

7. Vhodný podstavec, stojan

Výrobce slunečníků u každého modelu uvádí, jakou minimální zátěž stojanu je nutné při používání slunečníku mít. Existuje celá řada stojanů pro slunečníky – žulové, betonové, dlaždicové stojany, pískem či vodou plnitelné apod. Vhodné stojany uvádíme u každého slunečníku v souvisejícím zboží na konci stránky se slunečníkem.

Žulový sokl DOPPLER pro slunečník

TIP: Rady a tipy ke kotvení slunečníků jsme sepsali do podrobného článku "Jak ukotvit slunečník?".

8. Servis

Ke všem našim nabízeným slunečníkům poskytujeme odborné poradenství, záruční i pozáruční servis.

 

Všechny výše uvedené vlastnosti a parametry slunečníků máme vždy u každého modelu podrobně v e-shopu uvedeny. Přesto, pokud si nebudete vědět s výběrem vhodného slunečníku rady, velmi rádi Vám všechny Vaše dotazy zodpovíme a vhodný model poradíme. Neváhejte nás kontaktovat na telefonu (+420) 604 444 909, nebo e-mailu.

vybrat slunečník na terasu

Výpis se aktualizuje