☀️ Letní dárek SLEVA 5% na vše. Slevový kupón: SLEVA5. Neplatí při nákupu na ičo.☀️ Zavřít
Poradíme Vám: (+420) 604 444 909 (Po–Ne: 9–18 h.)
košík je prázdný

Jak ukotvit slunečník?

Jak ukotvit slunečník?

Stále hledáte vhodný podstavec na slunečník? V následujícím článku vám pomůžeme vnést světlo do temnoty správného ukotvení slunečníku.

Aby váš slunečník ve větru stál, je důležité, abyste jej správně a stabilně postavili. V opačném případě může v závislosti na velikosti a váze slunečníku dojít k nebezpečnému zranění i poškození majetku. K tomu slouží stojany na slunečníky v různých váhových kategorií. Jakou hmotnost vybrat? Dejte na minimální zatížení udávané výrobcem (v našem eshopu tuto informaci máme uvedenu v popise každého slunečníku).

TIP: Pokud je umístění vašeho slunečníku na větrnějším místě, vyberte raději podstavec těžší.

Existuje několik způsobů, jak můžete slunečník na terasu správně ukotvit.

 

Správné ukotvení se stojanem na slunečník

Nejjednodušší a nejpohodlnější způsob, jak správně postavit slunečník, je stojan na slunečník. Ty jsou dostupné pro plážový slunečník i malý slunečník na balkon. Naplníte je snadno vodou nebo pískem. Protože samotný plastový stojan není příliš těžký, můžeme tento typ stojanu doporučit jen velmi omezeně.

Alternativou jsou betonové podstavce či velmi oblíbený žulový stojan na slunečník. Přinášejí vyšší vlastní hmotnost a zajišťují odpovídající stabilitu. Mimo to vypadají elegantně a často mají kolečka, díky kterým je tak stojan mobilní a můžete jej snadno přemístit po terase.

Další variantou může být dlaždicový stojan na slunečník do kterého vsadíte zátěžové dlaždice na slunečník. Ty mohou být plnitelné vodou/pískem či designové z leštěné přírodní žuly.

Základní pravidlo zní: čím větší je váš slunečník, tím větší a stabilnější by měl být odpovídající stojan.

Pokud nebude nutné slunečník na terase přemísťovat, je možné jej ukotvit fixně na jednom místě. K tomu slouží kotva do země, určená pro zabetonování či kovový trn.

 

Boční slunečníky

Slunečníky s boční tyčí mají ve většině případů již v balení dlaždicový stojan - kříž, do kterého umístíte odpovídající betonové, plnitelné nebo žulové desky, tak aby celková hmotnost splňovala výrobcem předepsanou váhu. Jinou volbou může být mobilní žulový sokl s kolečky, který je výhradně určen pro boční slunečníky Doppler a Derby či kotva pro zabetonování do země.

 

Balkonová clona

Pro balkónové clony se doporučuje opět vlastní podstavec. Také u tohoto typu uchycení slunečníku si můžete vybrat mezi různými variantami. Držáky slunečníků jsou k dispozici pro madlo vašeho balkónového zábradlí ve formě svorky, pro zděné balkonové zábradlí, pro svislé tyče balkónového zábradlí nebo pro montáž přímo na stěnu domu. Při nákupu se prosím ujistěte, který držák je vhodný pro vaše potřeby.

Tip pro úsporu: Pokud je k tomu váš balkon vhodný, můžete slunečník alternativně připevnit k zábradlí balkónu pomocí stahovacích pásků.

 

Kotvení slunečníku pomocí zemní kotvy

Další možností, kterou jsme již zmínili je speciální kotva do země, kterou pevně zabetonujete. Slunečník se na ni často fixně přišroubuje. Tato varianta instalace je oblíbená zejména v komerčních sektorech (hotely, restaurace, wellness aj.) avšak u zahradních slunečníků s boční nohou patří také mezi oblíbené řešení. Zemnící kotva dodává slunečníku maximální stabilitu a zároveň zabraňuje nebezpečnému zakopnutí. Jediná nevýhoda při této formě kotvení: váš slunečník je trvale instalován na jednom místě a nelze s ním již libovolně pohybovat. Boční slunečníky mají však naklápěcí střechu a jsou navíc otočné kolem své osy a tak výhody zemní kotvy jasně převažují nad nevýhodami.

Instalace zemních kotev se obecně provádí ve čtyřech jednoduchých krocích:

  1. Vykopejte základ o velikosti doporučené výrobcem vašeho slunečníku.
  2. Správně vyrovnejte zemní kotvu.
  3. Otvor zasypte betonem a nechte důkladně vytvrdnout.
  4. Přišroubujte na kotvu slunečník.

TIP: Podrobnější návod na instalaci najdete v našemu článku „Kotva pro slunečníky: Jak ji zabetonovat?

Pokud si nebudete s výběrem vhodného kotvení k vašemu slunečníku vědět rady, rádi vám s vhodností daného řešení poradíme. Kontaktujte nás. Těšíme se na vás!

Výpis se aktualizuje