Poradíme Vám: (+420) 604 444 909 (Po–Ne: 9–18 h.)
košík je prázdný

Návod na údržbu zahradního nábytku z umělého ratanu

Návod na údržbu zahradního nábytku z umělého ratanu

Přehled základních vlastností materiálu, ošetření, údržby a skladování zahradního nábytku vyrobeného z umělého ratanu.

Materiál

Umělý ratan představuje speciální typ polyetylenového vlákna imitující přírodní podobu ratanové liány z asijských pralesů. Toto vlákno bylo, na rozdíl od ostatních syntetických materiálů, vytvořeno právě pro výrobu nábytku. Jedná se o velice pružný a zároveň pevný materiál, který je zcela recyklovatelný (není toxický).

Na oblibě stoupá i díky široké paletě barevných provedení, sahající od světlých smetanových a okrových tónů až po tmavě hnědou či černou barvu. Rovněž šířka a tloušťka použitého vlákna, také jeho hladký nebo reliéfní povrch, jsou jedním s faktorů, které hrají roli, při výběru zahradního nábytku. Kromě atraktivního elegantního vzhledu patří k přednostem umělého ratanu jeho nízká hmotnost, dlouhá životnost a nízké nároky na údržbu. Nepraská, neloupe se, je odolný povětrnostním vlivům, které by mohly běžný přírodní ratan poškodit.

Pod ratanovými vlákny se skrývá ocelová či hliníková konstrukce, která je jimi opletena. Konstrukce je ošetřena práškovým nástřikem a při správném užívání je prakticky nezničitelná. V případě nábytkových ratanových sestav jsou součástí příslušenství polstry, které výrazně zvyšují komfort při jejich užití.

Údržba/skladování

Nábytek z umělého ratanu je možné vzhledem k jeho vlastnostem a designu využít jak v interiéru (zimní zahrady, vstupní haly), tak v exteriéru, kde může být umístěn do zahrad, pergol či na terasy. Jak už bylo řečeno, hlavní výhodou tohoto nábytku jsou nízké nároky na jeho údržbu.

Čas od času je vhodné nábytek očistit od prachu a jiných nečistot, k čemuž postačí teplá voda spolu s některým neagresivním čistícím přípravkem (např. běžný jar). S pomocí houbičky pak snadno otřeme výplet ratanového nábytku.

Pozornost by měla být věnována příbalovému letáku daného zahradního nábytku, ve kterém bývá uvedeno, jak použitý umělý ratan odolává teplotám okolního prostředí, zda vydrží přes zimu venku nebo nikoli. Nábytek z umělého ratanu by zpravidla neměl být vystavován teplotám vyšším 40°C, v zimě by neměla okolní teplota klesnout výrazně pod 0°C.

V obdobích mrazů, kdy tento materiál nejvíce křehne, se voda či sníh obsažený mezi výpletem mění v ledové krystaly, které by mohly ratan poškodit (deformace, popraskání, prasknutí). Nejlepší variantou pro zimní měsíce je uskladnění nábytku do suchých a dobře větraných vnitřních prostor.

Polstry, které jsou součástí zahradního nábytku, je nutné odejmout a uschovat před nevlídným počasím (déšť apod.), jsou-li umístěny v exteriéru. Možné navlhnutí, zejména nadměrné navlhnutí výplně polstru, může způsobit jeho poškození či napadení plísněmi/houbami.

Výpis se aktualizuje