☀️ Letní dárek SLEVA 5% na vše. Slevový kupón: SLEVA5. Neplatí při nákupu na ičo.☀️ Zavřít
Poradíme Vám: (+420) 604 444 909 (Po–Ne: 9–18 h.)
košík je prázdný

Návod na údržbu a ošetření polstrů a podušek pro zahradní nábytek

Návod na údržbu a ošetření polstrů a podušek pro zahradní nábytek

V tomto přehledu naleznete přehled používaných materiálů při výrobě zahradních polstrů a podušek, jejich vlastnosti, údržbu i ošetření.

Materiály

Módní téma polstrů na zahradní nábytek zahrnuje vše od běžných polstrů až po nejluxusnější provedení, od standardní konfekce po zakázkovou výrobu. K výrobě polstrů jsou používány následující materiály, které svými specifickými vlastnostmi, přednostmi, ale také cenou, odpovídají jednotlivým výrobkovým řadám.

Bavlněná směsová textilie – je tvořena směsí bavlněných a polyesterových vláken. Mísením přírodních vláken s polyesterem se dosáhne v mnohém směru zlepšení užitných vlastností. Taková textilie je lehčí, méně mačkavá, pevnější a trvanlivější.

Polyesterová/softpolyesterová textilie – je tvořena syntetickými vlákny polyesteru, která jsou vysoce odolná světlu a mikroorganismům, lehká a málo přijímají vlhkost. V případě softpolyesteru jsou jemná syntetická vlákna s rozdílným stupněm protažení spřádána a tvoří tak hebkou textilii ještě vyšší kvality než polyester.

Polypropylenová textilie – je tvořena syntetickými vlákny polypropylenu, nejlehčího ze všech textilních vláken. Textilie je velice pevná, odolná oděru a málo přijímá vlhkost. Na omak se polypropylenová vlákna prakticky neliší od ovčí vlny.

Dralonová textilie – je tvořena syntetickými polyakrylnitrilovými vlákny „Dralon“ (společnosti Dralon GmbH). Textilie disponuje vysokou odolností proti povětrnostním vlivům, světlu a mikroorganismům. Je méně pevná než například polyester, ale má menší sklon ke žmolkování.

Polyuretanová pěna – používá se jako hlavní výplň polstru, která zajišťuje jeho pohodlnost. Jedná se o polymerovaný materiál, který je pružný, měkký, odolný proti stlačení (vysoká tvarová stálost).

Polyesterové rouno – je vyrobeno z jemných polyesterových vláken. Před vložením výplně polstru do ušitého látkového potahu je polyuretanová pěna zabalena do tohoto rouna.

Prověřená kvalita

Ve spolupráci s renomovaným Hohenstein Institutem v Německu jsou prakticky všechny textilie, které společnost Doppler CZ používá k výrobě polstrů, průběžně testovány. U tkanin opatřených značkou jakosti „Prověřená kvalita – Hohenstein Institut“ jsou kromě standardního testování UV-ochrany, stálobarevnosti a zdravotní nezávadnosti prověřovány i následující, obzvlášť důležité vlastnosti:

1) hydrofobní schopnost materiálu (vodoodpudivost textilie),

2) odolnost proti oděru i při velmi častém používání,

3) odolnost povětrnostním vlivům.

Výrobky jsou testovány a hodnoceny dle směrnic tohoto nezávislého institutu za použití bezfluoridové technologie na bázi křemíku. Ve srovnání s neošetřenými materiály je pak potvrzen silný hydrofobní účinek textilie i její odolnost vůči povětrnostním vlivům a oděru.

Stálobarevnost

Míra stálobarevnosti je závislá na podmínkách prostředí, ve kterém je výrobek používán, na intenzitě slunečního záření, nadmořské výšce i vlhkosti vzduchu. U moře, nebo v horských oblastech je stálobarevnost nižší. Tato přirozená změna barvy látky proto nemůže být důvodem pro reklamaci výrobku.

Vodoodpudivost

Pro zvýšení voděodolnosti je látka impregnována impregnacemi Fleckschutz, Scotchgard, Ruco.Gard a Teflon. Tyto impregnace chrání látku před plísní, špínou a lehce odpuzují vodu. Všechny impregnace se opakovaným praním omývají, proto se doporučuje opětovné obnovení impregnace běžnými přípravky na ochranu tkanin proti vlhkosti.

Údržba/ošetření

Mnohem jednodušší je čištění polstrů, při jejichž výrobě byla použita textilie s impregnací Fleckschutz nebo Teflon (je uvedeno v příbalovém letáku). Díky impregnaci se případná nečistota nedostane přímo do vláken textilie, zůstává na povrchu impregnace a je možné ji snadno setřít.

Praní polstrů je možné pouze v případě, že se jedná o provedení se zipem, a to až po vyjmutí celé vnitřní výplně polstrů. Pro praní polstrového potahu je vhodné zvolit program „ruční praní“ při teplotě 30°C. Při praní nikdy nepoužívejte aviváž! Potahy je vhodné sušit ve stínu, neboť na přímém slunci může dojít k rychlé ztrátě barvy textilie.

Informace o údržbě polstru v zipovém provedení (etiketa výrobku).

Vysvětlivky:

1 – Provedení se zipem

2 – Výrobek lze prát pouze ručně

3 – Nízká teplota žehlení

4 – Výrobek se nesmí sušit v bubnové sušičce

5 – Výrobek se nesmí bělit

6 – Možnost chemického čištění tetrachlóreténem

Všechny impregnační vrstvy se opakovaným praním vymývají, proto doporučujeme jejich opětovné obnovení pomocí běžných přípravků na ochranu textilií proti vlhkosti. Polstry bez zipu se čistí pouze navlhčeným hadříkem nebo houbičkou. Lze použít některý neagresivní čisticí prostředek vhodný pro čalounění.

Výpis se aktualizuje