Poradíme Vám: (+420) 604 444 909 (Po–Pá: 9–18 h.)
košík je prázdný

Je slunečník voděodolný?

Je slunečník voděodolný?

Nedávno jsme od několika zákazníků dostali otázku, zda a do jaké míry jsou kvalitní slunečníky voděodolné. Zde si můžete přečíst odpověď.

Léto, slunce, slunečník - tato triáda k sobě nerozlučně patří. Po každém horkém období ale přijde v určitém okamžiku dešťová sprcha. Nedávno jsme obdrželi několik dotazů našich zákazníků. Ptali se nás, do jaké míry jsou slunečníky skutečně voděodolné.

"Jednoho dne mě na naší zahradní slavnosti překvapil silný liják. Náš levný slunečník z hobby marketu se slevou dlouho nevydržel. Zeptal jsem se tedy sám sebe, zda kvalitní slunečník poskytne lepší ochranu před deštěm, nebo zda voda hned proteče? Existují nějaké rozdíly v kvalitě? Nebo není slunečník vodotěsný?“

Na otázku nelze jasně odpovědět „ano“ nebo „ne“. To, do jaké míry je slunečník vodotěsný, závisí na kvalitě a provedení samotného potahu. Střechy slunečníků jsou k dispozici v různých materiálech. Existují tři různé druhy látek: akrylové, polyesterové a bavlněné tkaniny. Dobrá akrylová vlákna poskytují hustotu vazby 300 či 350 g/m². Těchto hodnot však nelze dosáhnout u polyesteru a bavlny.

potah slunečníku

Nejen použitý materiál, ale především impregnační vrstva chrání před tím, zda a jak rychle voda potahem slunečníku proteče. Nejznámější impregnace jsou Scotchgard ©, Cleangard © a Teflon ©. Použitá impregnace není rozhodující, ale spíše s ní dosažená hustota vody, která je uvedena v milimetrech vodního sloupce (mm / Ws). Dobré impregnace by měly mít hodnotu 300 mm / Ws nebo vyšší . Díky této hodnotě je potah odolný vůči dešti ve slabých a středních dešťových přeháňkách. Tkaniny o hodnotě 700 mm / Ws vydrží i silný liják.

Většina slunečníků na trhu má vodoodpudivý potah, neznamená to však, že jsou voděodolné a nepropustí žádnou vodu. Je to hlavně kvůli švům, protože ty nejsou svařované či podlepené a tak dříve či později propustí vodu. S normálním nástupem deště potah z polyesteru obvykle vydrží prvních 30-60 minut.

Ačkoliv existují vysoce kvalitní modely, za bočního větru dešťové kapky vanou pod slunečník a sezení za takových podmínek nebude pohodlné, ani suché - bez ohledu na to, jakou kvalitu má potah daného slunečníku.

Většina větších slunečníků (ať už se středovou nebo s boční tyčí) z dobré střední třídy nebo vyššího segmentu jsou dodávány, jak jsme již výše zmínili, s vodoodpudivými potahy. Mají od výrobce aplikovanou impregnaci. Zde by to byla například třída potahu 4 či 5 švýcarského výrobce slunečníků Glatz. Obecně lze říci: čím vyšší je třída materiálu, tím je potah vodotěsnější.

Slunečník však časem tuto impregnaci ztrácí. To je zcela běžné. Co je tedy třeba udělat? Lze ji znovu obnovit pomocí speciálního impregnačního spreje. Takový sprej lze zakoupit v outdoor obchodech. Pokud je však slunečník starší a jeho střecha je již silně vybledlá, tato metoda již není příliš užitečná. Dříve nebo později bude třeba řešit výměnu. Abyste nemuseli kupovat zcela nový slunečník, můžete vyměnit pouze jeho potah. To je možné například u námi nabízených výrobců slunečníků Doppler, Glatz, Knirps, Derby nebo Scolaro. U slunečníku je vždy uvedeno, zda má snímatelný potah, nebo ne.

Odolnost proti dešti můžete také prodloužit důsledným používáním ochranného obalu slunečníku, někdy nazývaného také krytu. Ten nejen chrání zahradní deštník nebo balkonový slunečník před nečistotami a vyblednutím, ale také udržuje látku suchou, když se nepoužívá. Je důležité, abyste slunečník po dešti znovu otevřeli a nechali velmi důkladně vyschnout. Pokud jej složíte ve vlhkém stavu, může to díky teplému a vlhkému mikroklimatu rychle vést k nevzhledným skvrnám od plísní.

Nakonec platí: slunečník nenahrazuje deštník. Pokud se však rozhodnete pro vysoce kvalitní a dobře naimpregnovaný slunečník, můžete během jednoho nebo druhého lehkého letního deště bezpečně posedět v suchu.

TIP 1: Jak vybrat správný slunečník na terasu, zahradu, balkon či pláž?

TIP 2: Jak pečovat o slunečník?

Výpis se aktualizuje