☀️ Letní dárek SLEVA 5% na vše. Slevový kupón: SLEVA5. Neplatí při nákupu na ičo.☀️ Zavřít
Poradíme Vám: (+420) 604 444 909 (Po–Ne: 9–18 h.)
košík je prázdný

Jak vybrat správný stojan ke slunečníku?

Jak vybrat správný stojan ke slunečníku?

Proč je výběr vhodného stojanu na slunečník tak důležitý? Na co si dát při výběru pozor a jaké jsou možnosti kotvení slunečníků?

Vybrat vhodný stojan na slunečník je velmi důležitou věcí. Střecha slunečníku má ve většině případů velkou plochu a ta čelí tlaku proudícího větru. Stojan slunečníku tak musí být stabilní a dostatečně těžký. Správnou volbou stojanu se pak vyhnete nepříjemným a možná také nebezpečným situacím. Nevhodně zvolený podstavec pod slunečník může totiž způsobit jeho nestabilitu a případně i pád slunečníku. V případě pádu slunečníku, který má nedostatečné ukotvení, je v ohrožení nejen Vaše posezení, ale také děti, domácí mazlíčci či ostatní členové rodiny.  
 

Jak se tedy vyhnout těmto všem nebezpečným situacím, které jsme již zmínili?
 

Stojan budeme vybírat podle těchto parametrů:

  • minimálního zatížení slunečníku v kg (udává výrobce),
  • vnějšího průměru tyče slunečníku / vnitřního průměru stojné tyče stojanu,
  • velikosti stojanu,
  • vzhledu.

1. Minimální zatížení slunečníku

Každý výrobce slunečníku udává jeho tzv. minimální zatížení v kg (tento údaj najdete v popise slunečníku). Mějte prosím vždy na paměti, že toto doporučené zatížení je vždy minimální zatížení. To znamená, že pokud kupujete slunečník, který bude stát celou dobu v závětří mimo poryvy větru, bude toto doporučené zatížení dostačující. Pokud je však Vaše posezení na terase či zahradě vystaveno častějšími poryvy větru, bude nutné zvolit zátěž těžší, než je výrobcem udávaná minimální hodnota. Pokud si chcete být naprosto jisti, doporučujeme zakoupit alespoň 1,5 násobek udávané minimální zátěže slunečníku. U větších slunečníků (nad 3 m) je volba stojanu velmi důležitá. Obecně zde platí, čím těžší, tím lepší - bezpečnější. Pokud si s výběrem vhodného kotvení slunečníku nevíte rady, doporučujeme se vždy poradit s prodejcem a řídit se se jeho doporučením.

Pokud jste se rozhodli pro standardní slunečník se středovou tyčí a stojanem, doporučujeme dodržovat následující:

Průměr slunečníku Váha soklu
180 cm min. 25 kg
200 - 270 cm min. 35 - 40 kg
300 - 350 cm min. 50 - 70 kg
400 cm min. 90 kg
 

Pozn.: Uvedená tabulka neplatí pro výkyvné slunečníky s boční tyčí.

2. Vnitřní průměr stojné tyče/trubky stojanu

Dalším parametrem při výběru stojanu ke slunečníku je vnitřní průměr stojné tyče/trubky daného stojanu. Před koupí tak musíme ověřit, zda nám spodní tyč slunečníku bude pasovat do stojanu. Údaj o vnitřním průměru stojné tyče stojanu udává výrobce a je vždy uveden v jeho popisu. Většina stojanů má součástí balení redukční kroužky, pomocí kterých lze vymezit prostor ve stojné tyči. Díky tomu lze tak stojan použít pro různé průměry slunečníkových tyčí. Pokud je tedy u stojanu uveden údaj "vhodné pro tyče o průměru 32-50 mm" znamená to, že stojan bude obsahovat buď redukce, nebo utahovací šroub, pomocí kterého bude možné fixovat tyče slunečníků v daném rozsahu. Pokud tedy bude mít vnější průměr tyče Vašeho slunečníku 35 či 48 mm, půjde použít. Průměr 25 či 55 mm však už ne.

3. Velikost stojanu

Vlastníte-li slunečník s větším rozměrem střechy je nutné, aby jeho základna měla nejen odpovídající hmotnost, ale i velikost - ta je třetím důležitým parametrem při výběru vhodného stojanu ke slunečníku. Vysoký sokl o malých rozměrech je u velkého slunečníku stejně riskantní, jako nízká hmotnost. Pokud se s výběrem nevíte rady, kontaktujte nás.

4. Vzhled

Vzhled podstavce je také důležitý a většinou chceme, aby se k našemu posezení hodil tak, jako samotný slunečník. Na trhu je celá řada slunečníkových stojanů a soklů z různých materiálů. Obzvláště krásné jsou žulové stojany, které mají povrch vyrobeny z leštěné přírodní žuly a jsou opatřeny kolečky i madly pro snadnou manipulaci. Dalšími typy jsou betonové stojany pod slunečník. Snadno přenosnými, lehkými a cenově dostupnými jsou plastové stojany, které jsou plnitelné vodou nebo pískem. Dlaždicové stojany pro slunečníky Při výběru vzhledu stojanu tedy bude záležet na Vašich požadavcích a finančních možnostech.

V naší nabídce najdete různé typy kotvení na slunenčíky:

  1. žulové stojany a sokly
  2. betonové stojany
  3. vodou i pískem plnitelné plastové stojany
  4. dlaždicové stojany, kotvy do země aj.

Výpis se aktualizuje