Poradíme Vám: (+420) 604 444 909 (Po–Ne: 9–18 h.)
košík je prázdný

Návod na údržbu zahradního nábytku z teakového dřeva

Návod na údržbu zahradního nábytku z teakového dřeva

Přehled základních vlastností materiálu, ošetření, údržby a skladování zahradního nábytku vyrobeného z teakového dřeva.

Materiál

Teakové dřevo je jedním z nejkvalitnějších a nejoblíbenějších materiálů pro výrobu zahradního nábytku. Jeho významnou předností je vysoký obsah pryskyřic a přírodních olejů, díky kterým je velice pevné, odolné před škůdci (hmyz, houby, plísně) a také vysoce odolné povětrnostním vlivům (slunce/déšť).

Jeho přirozená barva zahrnuje širokou paletu odstínů hnědé a šedé, někdy nazelenalé či načervenalé barvy, která vytváří v kresbě dřeva jemné žíhání. Na slunečním světle se pak tyto odstíny mění v příjemný zlatý barevný tón. Případný prach po broušení způsobuje na dřevě bílý povlak, který lze však snadno odstranit navlhčeným hadříkem.

Jedná se o ryze přírodní materiál, proto mohou na nábytku z teakového dřeva v průběhu jeho užívání vznikat drobné prasklinky po létech. Většina prasklin se po zvýšení vlhkosti sama zmenší, či úplně zmizí (například po dešti). Tato skutečnost však nemá vliv na stabilitu a pevnost dřeva a nemůže proto být důvodem k uplatnění reklamace.

Ošetření

Užíváním nábytku, zvětráváním materiálu, působením slunečního záření a deště, se začne na dřevě tvořit stříbrošedá patina. Včasné ošetření teakovým olejem tomuto jevu předchází a uchovává přirozenou barvu. Olej slouží rovněž jako UV-ochrana a brání tak dalšímu šednutí dřeva. Ošetření olejovým nátěrem proto doporučujeme dříve, než začne dřevo patinovat, to znamená nejlépe ihned po zakoupení.

Před nátěrem je nutné povrch nábytku důkladně očistit tak, aby byl bez prachu a jiných nečistot. Plísně a jiné usazeniny lze očistit středně tvrdým kartáčem a slabým roztokem mýdlové vody (nutné nechat nábytek před nátěrem řádně uschnout). Nepoddajné skvrny je možné odstranit jemným brusným papírem, a to broušením ve směru struktury dřeva. Poté je vhodné povrch opět zbavit prachu.

Olej nanášíme jemným čistým hadříkem, štětcem nebo válečkem z mikrovlákna (dle velikosti plochy) ve směru struktury dřeva a tvoříme tak na povrchu slabou vrstvu, kterou necháme postupně vpít do dřeva (15-30 minut). Přebytečný olej je zapotřebí ihned utřít, aby ho nebylo na některých místech naneseno příliš mnoho a netvořily se skvrny. V žádném případě by se olej neměl aplikovat na špinavé plochy a jiné usazeniny, neboť takto postižená místa příliš ztmavnou a časem zčernají.

Ve chvíli, kdy jsou ošetřeny všechny dřevěné plochy nábytku a olej se již zcela vpil, můžeme vše znovu otřít suchým bavlněným hadříkem. Po aplikaci olejového nátěru doporučujeme používat nábytek nejdříve za 10-12 hodin.

Frekvence olejového nátěru je závislá na míře expozice teakového nábytku povětrnostním vlivům, to znamená, zda je například umístěný pod střechou pergoly či nikoli. Při častém vystavení nábytku slunečnímu záření a dešti je třeba provádět ošetření častěji, čímž se výrazně prodlouží jeho životnost.

Údržba/skladování

Doporučujeme průběžnou kontrolu zahradního nábytku spojenou s dotažením všech šroubových spojů. Neutažené šrouby se mohou při časté manipulaci či zatížení zlomit či jinak poškodit.

Ideálním místem pro uskladnění jsou dobře větrané vnitřní prostory, kde je nutné dbát na to, aby nebyl vzduch příliš suchý a nedocházelo tak k nadměrnému vysychání dřeva (např. kotelna není příliš vhodná). Nábytek z teakového dřeva by neměl být při skladování zabalen ve vzduchotěsném obalu (igelit apod.) – hrozí riziko napadení plísněmi či houbami.

Je vhodné ukládat nábytek vždy na rovnou plochu, aby nedocházelo ke kroucení a jiným deformacím dřeva.

Výpis se aktualizuje