Poradíme Vám: (+420) 604 444 909 (Po–Ne: 9–18 h.)
košík je prázdný

Návod na údržbu zahradního nábytku z hliníku

Návod na údržbu zahradního nábytku z hliníku

Přehled základních vlastností materiálu, ošetření, údržby a skladování zahradního nábytku vyrobeného z hliníku.

Materiál

Hliník představuje moderní a velice oblíbený materiál, který je v dnešní době hojně používaný k výrobě zahradního nábytku. Jeho hlavní předností je lehkost, pevnost a vysoká odolnost povětrnostním vlivům, která z něj činí prakticky bezúdržbový materiál. Navíc je celá konstrukce nábytku ošetřena práškovým nástřikem.

Důležitým aspektem při výběru hliníkového nábytku je rovněž kvalita svárů a tloušťka profilů, která zaručuje celkovou stabilitu a pevnost. Dalším materiálem, který je v tomto případě použit, je vysoce kvalitní textilie tvořící výplň sedací a opěrné části křesel. Jde o tkaninu ze syntetických vláken, odolnou povětrnostním vlivům, zaručující maximální pohodlí pro sezení.

Desky hliníkových stolů značky Doppler jsou vyrobeny z několika druhů materiálu v závislosti na daném modelu:

- deska z hliníkových profilů,

- deska z tvrzeného skla s nástřikem kameniny (Spraystone),

- deska z profilů Polywood – imitace dřeva (kompozitní materiál vyrobený z termoplastů)

- deska z teakového dřeva.

Nábytek z hliníku působí elegantně, takže je možné jej využít jak v exteriéru (zahrady, pergoly, terasy), tak v interiéru. Díky své lehkosti je možné jej snadno přemístit, proto je možná snadná manipulace a volba místa odpočinku. Nábytek je navržen a vyroben tak, aby zajišťoval co největší komfort a zároveň byl bezpečný při jeho běžném užívání. Nevhodné používání, tj. například sedání na područky, houpání s křeslem, sezení či stání na stole, může být příčinou vedoucí k vážnému poranění.

Ošetření/údržba

Jak už bylo řečeno, zahradní nábytek z hliníku nevyžaduje téměř žádnou údržbu. Čas od času je nezbytné nábytek očistit od prachu a jiných nečistot, k čemuž postačí teplá voda. V případě většího znečištění lze použít jemný kartáček nebo měkčí houbičku (aby nedošlo k poškrábání nábytku) spolu s některým neagresivním čisticím přípravkem (běžný jar, mýdlová voda, apod.). Není vhodné používat čisticí prostředky na bázi chlóru či obsahující aceton. Po očištění je vhodné otřít povrch celé konstrukce suchým hadříkem, což předchází vzniku různých usazenin nebo skvrn. Případné drobné oděrky na povrchu zahradního nábytku nevyžadují žádné zvláštní ošetření, neboť hliníková konstrukce nerezaví.

Dojde-li k znečištění horní desky stolu, k jejímu čištění rovněž doporučujeme slabý roztok vlažné vody a neagresivního čisticího přípravku (např. mýdlo). Pokud se jedná o větší nečistoty, lze k jejich odstranění použít kartáček s jemným vlasem. Čištění je vhodné provádět co možná nejdříve po znečištění, což může zamezit vsáknutí nečistoty do povrchu desky a významně se tak snižuje riziko, že skvrna nepůjde později odstranit. Poté je vhodné opláchnout povrch čistou vodou a nechat jej řádně oschnout. V případě desky z teakového dřeva doporučujeme následné ošetření přípravkem pro údržbu exotických dřevin.

Skladování

Doporučujeme průběžnou kontrolu zahradního nábytku spojenou s dotažením všech šroubových spojů. Neutažené šrouby se mohou při časté manipulaci či zatížení zlomit či jinak poškodit.

Ideálním místem pro uskladnění jsou suché vnitřní prostory s volnou cirkulací vzduchu, aby zbytečně nedocházelo ke kondenzaci vlhkosti na povrchu nábytku. V případě hliníkových stolů s deskou z teakového dřeva je potřeba dbát na to, aby vzduch nebyl ani příliš suchý a nedocházelo tak k nadměrnému vysychání dřeva (např. kotelna není příliš vhodná). Nábytek s použitím teakového dřeva by neměl být při skladování zabalen ve vzduchotěsném obalu (igelit apod.) – hrozí riziko napadení plísněmi či houbami.

Výpis se aktualizuje