Poradíme Vám: (+420) 604 444 909 (Po–Ne: 9–18 h.)
košík je prázdný

Návod na údržbu zahradního nábytku z borovicového dřeva

Návod na údržbu zahradního nábytku z borovicového dřeva

Přehled základních vlastností materiálu, ošetření, údržby a skladování zahradního nábytku z borovicového dřeva.

Materiál

Dřevo borovice je poměrně měkké a pružné. Díky jeho struktuře je více křehké než dřevo smrkové, hůře také přijímá různá mořidla a nátěry. Zároveň se však jedná o dřevo pevné a trvanlivé, které je charakteristické vysokým obsahem pryskyřic a svou vysokou odolností proti vlhkosti. Jeho výrazné letokruhy vytváří ve struktuře dřeva zajímavou kresbu.

Čerstvě zpracované borovicové dřevo má bělavou barvu. Později, působením světla, vzduchu a UV záření dochází k výraznějšímu barevnému rozlišení mezi bělovým a jádrovým dřevem. Bělové dřevo má smetanově bílou barvu, která místy přechází do světle okrových tónu. Postupným stárnutím a tmavnutím pak barva nabývá nažloutle či načervenale bílého odstínu. Jádrové dřevo zahrnuje širokou paletu odstínů oranžovohnědé někdy až narezavělé barvy, která může ztmavnout až do červenohnědé.

Při použití nevhodného postupu zpracování či zanedbání potřebné pravidelné údržby dochází k typickému zamodrávání/zašednutí, čímž ztrácí vzhled borovicového dřeva na estetičnosti a také na hodnotě. Přirozené změny barvy dřeva, změny vzniklé zanedbáním údržby či zvolením špatného způsobu ošetření, nejsou důvodem k uplatnění reklamace.

Ošetření

Zahradní nábytek vyrobený z borovice je již při samotné výrobě povrchově ošetřen. To znamená, že veškeré jeho dřevěné části jsou ošetřeny základním nátěrem – penetrací, která dřevo chrání proti plísním, houbám a řasám. V dalších krocích jsou části lazurovány. Užíváním nábytku, zvětráváním materiálu a působením povětrnostních vlivů začne dřevo měnit svůj vzhled a vlastnosti. Zvětrání lazury nebo povrchu dřeva však není důvod pro reklamaci. Tento proces je možné oddálit, nebo mu zcela zamezit, jen pravidelným ošetřováním nábytku. To znamená včasným opakováním nátěru, který je v exteriéru velmi namáhaný a vydrží maximálně dva roky.

Před nátěrem je nutné povrch nábytku důkladně očistit tak, aby byl bez prachu a jiných nečistot. Plísně a jiné možné usazeniny lze očistit středně tvrdým kartáčem a slabým roztokem mýdlové vody (nutné nechat nábytek před nátěrem řádně uschnout). Nepoddajné skvrny je možné odstranit jemným brusným papírem, a to broušením ve směru struktury dřeva. Poté je vhodné povrch opět zbavit prachu. Starší dřevo, na němž nátěr praská a loupe se, vyžaduje pečlivější přípravu podkladu a kompletní odstranění staré vrstvy.

Při výběru barev je nutné všímat si záruk, které na ně jejich výrobce poskytuje. Dle složení barev je možné volit mezi několika variantami, jako jsou barvy ředitelné vodou neboli akrylátové, anebo barvy syntetické, které mohou obsahovat různé druhy pryskyřic a rozpouštědel (například benzinové). Klasické laky vytvářejí na povrchu dřeva neprodyšnou vrstvu, která uzavírá vlhkost a kolísání teplot pak může způsobit praskání či odlupování ochranné vrstvy.

K ošetření nábytku z borovicového dřeva proto doporučujeme volit lazurové nátěry na bázi vody, které se svou pružností a prodyšností přizpůsobují všem pohybům a více vyhovují vlastnostem dřeva.

Lazuru je vhodné lehce nanášet za pomoci štětce s jemnými roztřepenými konečky. Hrubší pórovité válečky mohou barvu zpěnit, proto je vhodnější k nátěru použít plstěný váleček s chlupem o délce do tří milimetrů. Barva je nanášena na povrch dřeva po létech, a to tak, abychom se zbytečně nevraceli k místům, která již zaschla. Vodorovné plochy dřevěného nábytku jakými jsou například sedací části nebo područky, jsou vystaveny větší zátěži než svislé. Je vhodné natřít je důkladněji, to znamená přidat raději jednu vrstvu nátěru navíc. Dodržením doporučeného postupu ošetření nábytku, kterým je zpravidla nanášení dvou vrstev nátěru, zajistíte dostatečnou ochranu a snížíte tak počet dalších obnovovacích nátěrů v příštích letech.

Údržba/skladování

Borovicový nábytek je určen pro vnitřní a podmíněně pro vnější nechráněné použití. Podmínkou pro používání borovicového nábytku ve vnějším nechráněném prostředí je jeho pravidelná údržba. Nábytek doporučujeme chránit před deštěm ochranným obalem nebo například krycí plachtou, vyhněte se však vzduchotěsnému balení (igelit apod.) – hrozí riziko napadení plísněmi či houbami.

Doporučujeme průběžnou kontrolu zahradního nábytku spojenou s dotažením všech šroubových spojů. Neutažené šrouby se mohou při časté manipulaci či zatížení zlomit či jinak poškodit.

Ideálním místem pro dlouhodobější uskladnění jsou dobře větrané vnitřní prostory, kde je nutné dbát na to, aby nebyl vzduch příliš suchý a nedocházelo tak k nadměrnému vysychání dřeva (např. kotelna není příliš vhodná). Je vhodné ukládat nábytek vždy na rovnou plochu, aby nedocházelo ke kroucení a jiným deformacím dřeva.

Výpis se aktualizuje