Poradíme Vám: (+420) 604 444 909 (Po–Pá: 9–18 h.)
košík je prázdný

Kotva pro slunečníky: Jak ji zabetonovat?

Kotva pro slunečníky: Jak ji zabetonovat?

Připravili jsme pro vás rady a tipy, které oceníte při betonování kotev slunečníků do země. Tento jednoduchý návod vám zodpoví otázky a nejasnosti při kotvení zahradních slunečníků pomocí kotvy do země.

Slunce v poslední době svítí déle a déle a v této souvislosti se objevila otázka, jak nejlépe kotvit slunečníky. Zemní kotva může být dobrou a především extrémně stabilní alternativou klasických stojanů na slunečníky. Dostáváme stále více a více dotazů od zákazníků, kteří by chtěli použít kotvu do země, ale nejsou si jisti, že se betonují. Jak nám napsal jeden náš zákazník:

"Konečně jsme pořídili náš vysněný slunečník. Stále máme ale starý stojan na slunečník, do kterého se nám nový slunečník vejde. Mám ale stále větší pocit, že slunečník není tak bezpečný, jak se původně předpokládalo. Takže jsem si chtěla nejprve koupit novou základnu. Můj manžel mi však řekl, že bychom mohli použít zemní kotvu a tu zabetonovat. Nechci na to ale najímat nějakou firmu... Musí být vždy kotva zabetonána, nelze ji jen zavrtat do země?"

Ano, vždy je nutné stabilizovat zemní kotvu betonem, protože ne každé složení země poskytne dostatečnou oporu a v případě nárazů větru by došlo k vyvrácení slunečníku. Toto by se stalo ihned v případě slunečníku s boční tyčí a to bez nutnosti přítomnosti silnějšího větru. Boční modely slunečníků mají těžiště mimo osu a tak by došlo ihned k jejich vyvrácení. Pokud je země volná (písek) nebo změkčená dlouhodobými deštivými obdobími, váš slunečník by se dostal do nebezpečné nerovnováhy. To zejména platí u velkých slunečníků nebo právě u zmíněných bočních slunečníků. Doporučujeme proto vždy kotvu do země zabetonovat. To je jediný způsob, jak zajistit, aby váš slunečník zůstal opravdu stabilní i v případě nárazů větru.

Zemní kotvu můžete snadno zabetonovat sami. To nutně nevyžaduje odborníka, jen trochu manuální obratnosti. Dobrá bude také pomoc druhých ruk. :)

Požádali jsme odborníka, stavebního inženýra a školeného zedníka o radu, jak kotvu pro slunečník zabetonovat. Z toho jsme pro vás připravili následující obecné pokyny pro betonování kotev slunečníků:

Pomůcky potřebné pro zabetonování:

  • rýč, lopata,
  • kolečko (korbice) nebo větší nádoba na míchání betonu, míchadlo (pokud to nechcete míchat jen v ruce - doporučujeme nějaké odsud),
  • beton C 20/25 (množství závisí na velikosti a hloubce, ve stavebninách se můžete zeptat, kolik pytlů betonu je potřeba),
  • voda,
  • konev nebo kbelík,
  • zadnická lžíce, metr, kladivo, vodováha,
  • štěrk pro drenážní vrstvu, frakce 0/30 mm.

Co je třeba zvážit před betonováním?

Pokud chcete začít betonovat, vždy existuje několik věcí, které musíte zvážit a připravit s dostatečným předstihem. Protože jakmile je kotva zabetonována a je křivo či není vhodně umístěna, odstranění velké hromady betonu ze zahrady vyžaduje spoustu práce, času a nákladů navíc. I když se to zdá být samozřejmostí - to nejdůležitější, než začnete: z bezpečnostních důvodů znovu zkontrolujte, zda jsou slunečník a zemní kotva 100% kompatibilní. To může znít přehnaně, ale již se stalo, že se údajně správná kotva a slunečník k sobě nepasovaly. Poškozený závitový otvor kotvy (byť se to ještě nikdy nestalo) může být také předem odhalen. Proto platí pro kotvy následující: důvěra je dobrá, kontrola je lepší.

Vyznačte si velikost základny

Pokud je vše v pořádku, musíte nejprve zkontrolovat, jak velký betonový základ bude pro daný slunečník být, aby poskytoval dostatečnou podporu. Podklad, do kterého se má kotva zabetonovat, by měl být pevný a stabilní. To se týká štěrkových a hlinitých půd. Velmi písčité nebo bahnité dno je méně vhodné, protože nezaručuje stabilní stálost. V těchto případech musí být základ vždy rozšířen.

Obecně platí, že základna o rozměrech 60 x 60 cm se vztahuje na slunečníky až do velikosti střechy 350 x 350 cm nebo průměru kruhové střechy 400 cm. Místo čtvercového základu je také vhodný kruhový základ o průměru d = 60 cm.

Hloubka výkopu vždy závisí na délce samotné zemní kotvy a na tom, zda chcete kotvu zároveň se zemí/podlahou, nebo zda chcete, aby byla několik centimetrů (max. 5-8 cm) nad zem. Většinou se volí první možnost. Nezapomeňte také, že k výpočtu požadované hloubky hloubení musíte vždy přidat výšku drenážní vrstvy 10 cm!

Příklad výpočtu hloubky výkopu:

Zemnící kotva dlouhá ca. 40 cm, drenážní vrstva 10 cm. Zemnící kotva by měla být v rovině -> hloubka hloubení = 50 cm. Není nutné dodržovat nezámrznou hloubku (80 cm pro štěrkové půdy a 120 cm pro hlinité půdy).

Skrývka zeminy, vyhloubení

Poté, co jste určili, kde bude slunečník, tj. umístění zemní kotvy a jak velký by měl být základ, je čas změřit potřebnou velikost díry pro základ. Pomocí rýče skryjte půdu.

Tip: Pokud si budete betonovat kotvu v trávníku, opatrně jej skryjte a uchovejte - může být položen zpět pro "dekoraci" nad betonem.

Příprava drenáže

Správné betonování

Zamíchejte beton.

Míchání betonu

Když je vše připraveno a půda již není zmrzlá, lze hotový beton nejlépe smíchat v kolečku pomocí lopaty nebo v míchačce. Přidává se pouze tolik vody, dokud není beton „zemní“.

Upozornění: příliš mnoho vody nelze vrátit zpět. Na druhé straně lze snadno kompenzovat nedostatek vody.

Pod kotvou vytvořte drenážní vrstvu pomocí štěrku a zalijte kotvu do betonu.

Kotva pro slunečník do země, s drenáží

Pod betonem by měla být asi 10 cm vysoká zhutněná drenážní vrstva vyrobená ze štěrku frakce 0/30 mm - pokud není kotva dokonale uzavřena krytem - může dešťová voda odtéct. 

Betonování, převažování kotvy

Kotvu postupně zalijte betonem a dávejte pozor, abyste s ní nehýbali. Ke kotrole průběžně používejte vodováhu, zda je kotva stále svislá. Hotový povrch by měl být vodorovný a vyhlazen stěrkou.

Znovu překontrolujte kotvu

Nakonec kotvu opět převažte a zkontrolujte ve dvou vzájemně kolmých směrech a v případě potřeby kotvu vyrovnejte.

Finální převážení kotvy

S převážením byste neměli čekat příliš dlouho. Beton obvykle ztvrdne už po 60 minutách. To se však může lišit u speciálních typů cementu. Z bezpečnostních důvodů je třeba dodržovat štítek na betonových pytlích. Konečné pevnosti je dosaženo přibližně po 3 týdnech, v závislosti na typu betonu a venkovní teplotě. Beton by se měl také první týden polévat vodou. Při vysokém žáru slunce, lépe i několikrát denně.

Zakrytí betonu

Hotový vyzrálý beton můžete například zakrýt trochou trávy (jak je popsáno výše). Pokud jsou kotvy pod terasou, můžete beton také pokrýt dřevěnými panely, dlaždicemi, dlažbou apod. Je zde také možnost vyplnit prostor pěkným dekorativním štěrkem.

Zakrytí prostoru nad kotvou

Pozn.: Neexistuje jedna univerzální kotva pro všechny slunečníky na trhu. Každý výrobce slunečníku používá vlastní kotvení. Zde je výčet těch nejpoužívanějších:

Doufáme, že vám tipy pomohly. V případě jakýchkoliv dotazů, ať už s výběrem vhodné kotvy pro slunečník či její montáže, se na nás neváhejte obrátit.

Výpis se aktualizuje