Proč je vítr nepřítelem slunečníků? Jaké volit modely a výrobce slunečníků na větrná místa? V tomto krátkém článku jsme vypíchli ty nejdůležitější faktory.
Střešní terasy jsou většinou umístěny vysoko nad městem a ve zvláště krásné lokalitě. Díky úžasnému pohledu, izolaci a prostranství mají velmi zvláštní kouzlo. Aby se venkovní prostor stal útulným, je navíc k moderním podlahám, krásnému nábytku a okolní zeleni i důležitý efektivní doplněk tvořící stín.
A protože terasy na střeše jsou obvykle v létě mimořádně hýčkané sluncem, je pobyt v exteriéru se skvostným slunečníkem často snesitelný.
Ve srovnání s pozemními terasami a balkony je na střešních terasách vidět nejen slunce, ale také vítr. Jakmile se začne zvedat vítr, ubrusy, textilní závěsy a samozřejmě potah slunečníku začné plápolat. Při silném větru nebo nárazu větru se může dokonce stát, že zdánlivě stabilní, elegantní slunečník se přetáčí, nebo v nejhorším případě odlétne. Proto je důležité při koupi věnovat pozornost nejen vzhledu, ale také stabilitě (zatížení, kotvení) slunečníku na místě, které je na vítr náchylné. Kromě toho je vhodné porovnat přípustné hodnoty síly větru jednotlivých výrobků.
Ve všech porovnáních a zkouškách stability větru jsou klasické slunečníky se středovou tyčí jednoznačnými pravidelnými vítězi. Proč? Je to díky těžišti středových stožárů, které je vystředěno tak, že působící (větrné) síly mohou být rovnoměrně rozloženy.
Slunečníky s boční tyčí mají své stožáry umístěny zcela mimo osu stínidla (střechy slunečníku). Střecha těchto modelů bývá ještě často nakloněná, takže nabízí větru velkou útočnou plochu. Proto musí být slunečník obzvlášť stabilní, ale také velmi dobře zakotven. Výhodou těchto slunečníků je velké úspora místa pod samotným slunečníkem, které může být využito pro posezení. Výrobci udávané hodnoty síly větru jsou vždy v ideálních podmínkách. V exteriéru jsou pak podmínky mnohdy odlišné - různé poryvy či víry větru z různých stran. Proto je dobré je brát s rezervou.
Majitelé terasy, kteří hledají vysoce kvalitní slunečník s boční tyčí, s atraktivním designem a chtějí mít jistotu odolnosti proti větru, by měli hledat mezi značkou Scolaro či Glatz. Pokud by se jednalo o slunečník se středovou tyčí, je možné sáhnout i po robustnějších modelech značky Doppler (Alu Expert, Telestar, Protect). Na rozdíl od jednodušších modelů s boční tyčí mají slunečníky Glatz a Scolaro robustní profily a materiály vhodné do téměř jakéhokoliv počasí. Do větrného prostředí je zcela vhodné volit slunečníky s větracím průduchem (někdy nazývaným také větrným ventilem či kanálem) ve střeše slunečníku. Proudící vzduch tak snadno odchází pryč a nevyvíjí na střechu slunečníku takový tlak.
Aby se zabránilo zbytečným rizikům, poškození majetku nebo ublížení na zdraví, musí být slunečník v případě silného větru a samozřejmě i v nepřítomnosti zcela uzavřen. Doporučujeme nejen uzavřít, ale také stáhnout potah obepínacím páskem, aby nedošlo ve větru k samovolnému otevření. Za bouřky i deště rozhodně doporučujeme slunečník opatřit ochranným obalem, který chrání potah a další části před vlhkem.
Výpis se aktualizuje